APSEALIVE

Asia-Pacific Spatial Excellence Awards LIVE

REGISTER NOW: THE SPATIAL INDUSTRY’S NIGHT OF NIGHTS GOES VIRTUAL

It’s time to celebrate at home or in the office with SSSI & SIBA|GITA as we host the annual Asia-Pacific Spatial Excellence Awards ceremony, announcing the oceanic winners from our 2019 season of regional awards. Join us online on Thursday 28 May at 4.30pm AEST.

The APSEAs celebrate the achievements of top spatial information enterprises and individuals,  showcasing the finest projects and most significant performance of professionals the surveying and spatial industry has to offer. Projects and individuals attaining recognition through this program are deemed to be outstanding achievers in their field.

Aptly renamed to APSEALIVE just for this year, the ceremony will be held via Zoom which you can log onto and watch from any device.  There is no cost to attend however registration is required.

APSEALIVE times:

NSW, QLD, VIC, ACT and TAS: 4:30pm
SA & NT: 4:00pm
WA: 2:30pm

SSSI will be offering 1.5 CPD points for those attending the event and there will be the option to access the recording and watch afterwards for anyone who cannot make the live event.

We thank the industry during this turbulent time and the ongoing support that is being shown.  Click the button below to register for the APSEALIVE virtual event – you will receive the link to the Zoom webinar prior to the event.

REGISTER NOW

Being apart does not mean we cannot be together, so book a seat in our virtual venue, invite your colleagues and friends, and share the excitement of the industry’s big night of nights.

More information can be found on the APSEA website.


APSEALIVE – Order of Awards

The below is the order of awards for the Asia-Pacific Spatial Excellence Awards special virtual edition, APSEALIVE being held Thursday 28 May 2020 at 4.30pm AEST!

SSSI UNDERGRADUATE STUDENT OF THE YEAR AWARD

And the finalists are:

  • Will Andrews, New South Wales
  • Michael Button, South Australia
  • Andrew Campbell, Victoria
  • Rosey Harris, New Zealand
  • Kent Olive, Queensland
  • Lachlan Shaw, Western Australia
  • Shirisa Timilsina, Tasmania
  • Izaak Versteeg, South Australia
SSSI POSTGRADUATE STUDENT OF THE YEAR AWARD

And the finalists are:

  • Qishuo Gao, New South Wales
  • Medhi Khaki, Western Australia
  • Mark William Daker, South Australia
  • Liujun Zhu, Victoria
SSSI EDUCATIONAL DEVELOPMENT AWARD

And the finalists are:

  • Prof Stephan Winter, Victoria
  • Dr David Belton, Western Australia
  • Claire Thurlow, New Zealand
  • Dr Michael Myers OAM, New South Wales
  • Michael Nietschke, South Australia
SSSI VOCATIONAL EDUCATION TRANING (VET) STUDENT AWARD
SSSI YOUNG PROFESSIONAL OF THE YEAR AWARD

And the finalists are:

  • Sam Fulton, South Australia
  • Melissa Harrington, New Zealand
  • David Kelly, Victoria
  • Roshni Sharma, New South Wales
  • Grace Uziallo, Tasmania
  • Frazer Wilson, Victoria
SSSI PROFESSIONAL OF THE YEAR AWARD

And the finalists are:

  • Peter Kinne, Queensland
  • Mark Nichols, New Zealand
  • Geoff Robb, Western Australia
  • Craig Sandy, Victoria
  • Scott Strong, Tasmania
  • Gaby van Wyk, New South Wales
SSSI WOMEN’S LEADERSHIP AWARD

And the finalists are:

  • Amy Hall, Western Australia
  • Mary Lewitzka, South Australia
  • Charity Mundava, New South Wales
  • Eva Rodriguez Rodriguez, Victoria
  • Katherine Williams, Victoria
SSSI EMINENCE AWARD
SSSI PRESIDENT’S AWARD
SIBA|GITA AWARD FOR ENVIRONMENT AND SUSTAINABILITY

And the finalists are:

  • GHD, Dept of Primary Industries & Regional Development and Peel Development Commission – Peel Food Zone
  • Land Information New Zealand/Marlborough District Council – Marine Magic – Mapping of Queen Charlotte Sound/Tōtaranui
  • NSW Roads & Maritime and Jacobs – Windsor Bridge
  • Spatial Vision – Embedding Climate Change into Agriculture (ECAiA) – North East Catchment Management Authority
  • The University of Adelaide – Adelaide Metropolitan Coastline benthic habitat mapping from hyperspectral imagery
SIBA|GITA AWARD FOR INNOVATION & COMMERCIALISATION

And the finalists are:

  • DELWP/Melbourne Water – Greater Melbourne LiDAR project
  • Land Surveys – City Circle Line Capture Project
  • Trimble Inc. – Trimble SiteVision
SIBA|GITA AWARD FOR PEOPLE & COMMUNITY

And the finalists are:

  • DELWP & Spatial Vision – Vicmap Viewer
  • FrontierSI – Digital Earth Australia Industry Strategy
  • FrontierSI & QUT- Virtual Reef Diver
  • Land Equity International – PMaP7: Participatory Mapping and Planning Sub-Activity No. 7 (part of the Green Prosperity Program)
  • NZGIS4EM Committee – NZGIS4EM – The Beginning
  • The Hugo Centre for Migration and Population, The University of Adelaide – Using Spatial Science to Identify Breast Screen Service Accessibility.
  • Winyama Pty Ltd – Indigenous Mapping Workshop
SIBA|GITA TECHNICAL EXCELLENCE AWARD

And the finalists are:

  • Alexander Symonds – Adelaide Riverbank Precinct Redevelopment
  • Bennett + Bennett – Toowoomba Range Clearance Upgrade
  • DELWP – DynAdjust
  • Fox and Associates Ltd – Aerial mapping for disease detection in potato crops
  • Hydro Tasmania – Bass Strait Islands – technical excellence in managing distribution assets and meter reading
  • Jacobs Group – Pavement Analysis – Hay Street, Subiaco.
  • Jonathon Saxon / Project Surveyors – Circular Quay Renewal
  • Land Surveys, Forrestfield-Airport Link Team – Forrestfield-Airport Link Refectorless Airside Monitoring
SIBA|GITA AWARD FOR EXPORT
SIBA|GITA SPATIAL ENABLEMENT

And the finalists are:

  • Abley – Safer Journeys Risk Assessment Tool (Mega Maps)
  • Australian Cancer Atlas – Australian Cancer Atlas
  • Cardno – Broken Hill interactive active transport plan
  • Cliniface Team which includes Genetic Services WA, Department of Health, Undiagnosed Rare Diseases Program (URDP), Roy Hill Community Foundation, Perth Children’s Hospital Foundation, WA, Department of Health, Curtin University, Frontier SI – Unlocking Facial Clues
  • Esk Mapping & GIS – Port Arthur Historic Site Interactive Webmap
  • Hugo Centre for Migration and Population Research, University of Adelaide – South Australia’s Multicultural Story
  • Victoria Unearthed Team which includes DELWP, along with EPA Victoria, GHD, Lotsearch, Spatial Vision, Data Agility, and ThinkPlace – Victoria Unearthed
SIBA|GITA CHAIR’S AWARD
CONFERRAL OF SSSI FELLOWSHIPS
GEOSPATIAL INFORMATION COMPETITION

End of the evening